Bez autosedačky to nejde


Ak chcete svoje dieťa prepravovať v aute, mali by ste vedieť, že bez autosedačky by ste to robiť nemali. V prípade zastavenia vášho vozidla policajnou hliadkou vám hrozí mastná pokuta, ale v prvom rade by vám malo záležať predovšetkým na bezpečí a pohodlí vášho dieťaťa. Internet je plný hrôzostrašných videí a scén, pri ktorých sú znázornené následky autonehôd, pri ktorých deti nesedeli v autosedačkách, ale na kolenách rodičov či len tak, voľne, na zadnom sedadle. Ak sa teda chcete vyhnúť týmto strašným scenárom, autosedačka by mala byť jednou z prvých vecí, ktoré zabezpečíte do výbavy pre vášho potomka.

autosedačka

Veľa druhov, typov a značiek
V širokej ponuke autosedačiek, ktoré dnes ponúkajú jednotlivé obchody je ťažké vyznať sa a vybrať si tú pravú. Ak sa rozhodujete, mali by ste zvažovať najmä to, pre aké staré dieťa idete sedačku kupovať a či ste ochotní neskôr zadovážiť novú, väčšiu, alebo dáte prednosť univerzálnej veľkosti, ktorá „rastie spolu s dieťaťom“ a prispôsobuje sa jeho potrebám.

Pre najmenšie deti
Už pri ceste domov z pôrodnice by ste mali myslieť na to, že bábätko bude potrebovať autosedačku. Pre novorodencov spravidla do 9 až 11 kilogramov sú určené takzvané „vajíčka“, ktoré sú prispôsobené malému telíčku a detičky v nich sú uložené v polosede, čím sa chráni ich chrbtica. Tieto sedačky by mali byť počas jazdy uložené v protismere, aby sa v prípade náhleho brzdenia či nebodaj nárazu vylúčilo poranenie krčnej chrbtice. Výhodou týchto sedačiek je, že sa dá s nimi pomerne ľahko manipulovať a dieťatko si v nej odniesť i mimo auta. Pri niektorých je dokonca možnosť nasadiť autosedačku na konštrukciu kočíka, čo môžete využiť napríklad pri rýchlych nákupoch.

Až do 36 kilogramov
Po tom, ako vám dieťatko vyrastie a nevmestí sa už do vajíčka, mali by ste sa poohliadnuť po ďalšej autosedačke, ktorá bude podľa možnosti slúžiť dovtedy, kým bude treba. V tomto prípade sú najideálnejším riešením autosedačky pre deti od 9 do 36 kilogramov, ktoré sa postupne ako dieťa rastie, prispôsobujú jeho potrebám. Či už ide o podsedáky, opierky hlavy či zapínanie, všetky časti sú pohyblivé a dajú sa jednoducho upraviť tak, aby boli pre dieťa bezpečné a pohodlné. Tieto sedačky majú najčastejšie päťbodové bezpečnostné zapínanie, aby dieťa bolo pevne pripútané a v prípade nehody aj chránené.

vozítko

Podsedáky pre väčšie deti
Pre väčšie deti, ktoré už nemusia byť umiestnené v autosedačke, ale nie sú ešte dostatočne vysoké, sú určené takzvané podsedáky, na ktorých deti sedia a sú zapásané bezpečnostnými pásmi z auta.
Každý rodič by si mal dať určite tú námahu a vybrať pre svoje dieťa takú autosedačku, ktorá bude spĺňať všetky kritéria, hlavne tie bezpečnostné.