Kto vám zaplatí škodu?

.


Každého z nás by asi vydesilo vrátiť sa k zaparkovanému vozidlu a vidieť ho v stave, kedy ho nespoznávame. Je jasné, že niekto vám spôsobil škodu, ale vinník nikde. O slušnom správaní asi proste nikdy nepočul. V horšom prípade do vás niekto narazí priamo na ceste a ujde.

Preto sme tu, aby sme vám poradili, ako v takýchto prípadoch postupovať.
Väčšinu škôd vám zvyčajne preplatí poisťovňa. Ale čo robiť, keď vinníka nepoznáte? Tu môže pomôcť havarijné poistenie alebo garančný fond.

autonehoda

A.    Políciu volajte vždy a majte aj svedkov

Ak je vinník nehody pre vás naozaj veľká neznáma a zanechal tu po sebe len spúšť, volajte políciu ihneď. Možno budete mať šťastie a podarí sa ho vypátrať, napríklad vďaka kamerám v okolí. Navyše vám môžu pomôcť aj výpovede svedkov, na ktoré by ste si mali zaznamenať kontakt. Môže sa vám to totiž naozaj hodiť. Polícia všetko spíše a nafotí. Oplatí sa mať aj vlastné snímky, ktoré doložíte poisťovni.

Ak vás niekto nabúra priamo pred vami, potom sa nejedná o nehodu, preto sa snažte si poznamenať ŠPZ alebo aspoň značku či farbu auta, aj zaujímavé detaily sú podstatné.

B.    Pozor na lovcov nehôd

Pri takejto nehode sa vždy jedná o veľmi stresujúcu situáciu, vy sa ale snažte zachovať chladnú hlavu. Neprijímajte nikdy pomoc od takzvaných lovcov nehôd. Mohla by sa vám totiž veľa predražiť.
 
C.    Hurá, vinník sa našiel!

.

To je ideálny prípad, pretože sa všetko hradí z jeho povinného ručenia.

D.    Škody na zdraví

V prípade zranenia alebo dokonca smrti, kedy sa nepodarí vypátrať páchateľa, všetko kryje garančný fond. Len je potrebné vyplniť správny formulár.

pojištění

E.     Havarijko vždy pomôže

To platí v prípade pokrivených plechov na vašom aute a tiež vtedy, keď vám vinník unikol nevedno kam. To je možno dôvod, prečo ho mať dohodnuté. Väčšina vodičov ho totiž nemá.
Rozhodne sa ale oplatí dôkladne vyberať zabezpečenie vášho vozidla a mať všetky dostupné informácie takzvane na hromade. K tomu vám môžu pomôcť napríklad tieto internetové stránky: https://www.mojepzp.sk/pzp/zakonne-poistenie-auta/.
Želáme vám teda dobrý lov zmluvy a jazdu bez nehôd.

Kto vám zaplatí škodu?
3 (60%)2
.