Nová generácia operačných pamätí


To čo dnes nájdeme na pultoch predajní ako úžasnú novinku bude s istotou o pár mesiacov zastaraný predchodca ďalšej úžasnej novinky. Čo si budeme nahovárať, väčšina z nás sa obrovskému pokroku teší a má prečo. Vášnivým hráčom počítačových hier či tvorcom profesionálnych videí nedávno vyčarila úsmev na tvári správa o vytvorení nového štandardu operačných pamätí s označením DDR5.
technologie notebooku
Budúca generácia pamätí majiteľom ponúkne až dvojnásobne vyššiu rýchlosť ako ich aktuálnych predchodca DDR4. Pamäte musia byť v súlade so štandardom, ktorý stanovuje organizácia JEDEC (svetový líder vo vývoji štandardov pre priemysel mikroelektroniky). Spoločnosť JEDEC oznámila, že štandard pre pamäte DDR5 bude oficiálne dokončený v priebehu roku 2018.

Neradujme sa ale predčasne. Na pulty predajní sa tieto pamäte dostanú pravdepodobne až okolo roku 2020, nakoľko výrobcovia procesorov potrebujú dostatok času na to aby  im mohli zabezpečiť podporu. Súčasný štandard DDR4 bol dokončený v roku 2012 aj keď do predaja sa dostal až o tri roky neskôr. Dúfajme, že tentokrát to nebude trvať až tak dlho a DDR5 sa nám dostane do rúk pred skončením druhého desaťročia.
plošný spoj
Medzičasom technici v spoločnosti Intel pracujú na ich vlastnej novej generácií pamätí s označením Intel Optane. Tie dokážu až o polovicu znížiť čas načítania vášho operačného systému, o 28 percent zvýšiť výkon počítača či znížiť zaťaženie procesora pri hraní počítačových hier o viac než 56 percent. A to je len začiatok.

Technológia Optane v sebe kombinuje extrémne nízku latenciu a obrovskú rýchlosť pre zvýšenie výkonu vášho PC.

Momentálne existuje viac než 130 druhov základných dosiek pripravených na pamäte Optane, od výrobcov ako ASUS, Gigabyte či MSI. Niektoré firmy plánujú vydať zariadenia s operačnými pamäťami od Intelu už v priebehu tohto roku. Je teda dosť možné, že pamäte DDR5 budú zastarané skorej, než sa vôbec stihnú dostať na trh.