Skúsenosti hlupáka


Stalo sa mi veru v živote veľa krát , že som naletela ako  taký hlupák a pritom nemám na mysli podomových obchodníkov. Tým veru naletelo množstvo hlavne starších ľudí.

stareč


  • Prečo je tomu tak ?

  • Sú hlúpi?


V danej konkrétnej chvíli sa môžu niekomu takto javiť. Z čoho to ale vyplýva, že práve títo ľudia sa dajú najľahšie nachytať, podviesť či oklamať ? Sú hlúpi ? Určite mnohí nie ! Tak z čoho to pramení – ich možnosť zneužitia , či manipulácie ?

Neubránim sa tomu a musím to napísať- z ich neskutočnej dobroty , ochoty pomôcť druhému v núdzi , z doby  v ktorej oni žili a pracovali, kde sa napriek mnohým výhradám k dobe ale nerobili bežne podvody a intrigy. Vyplýva to z ich výchovy, ktorú sa im ich rodičia snažili vštepiť do každého kúsočka ich života. Či už to bolo z pohnútok cirkevných, alebo iných- ľudských, to v tejto chvíli nie je podstatné. Snažili sa z nich vychovať ľudí čestných, milých, pracovitých, ochotných pomôcť blížnemu svojmu. To isté oni odovzdávajú svojím deťom a vnúčatám. Učia ich čo je morálne.


Nevedia si zvyknúť na dobu , kde sa viac darí mnohokrát podvodníkom ako slušným ľuďom. Ani len chudáci nepredpokladajú, žeby ich chcel niekto obrať o to málo čo majú. Aj s tým sú ochotní sa veru deliť- s deťmi, s vnúčatami. Oni samy sú často na poslednom mieste – vždy myslia v prvom rade na iných.

Toto je veru voda na mlyn podvodníkom. Či chceme , či nie – musíme tých našich starkých naučiť , že doba sa zmenila – pribudlo s tým aj podvodníkov. Na staré kolená ich musíme žiaľ naučiť byť nedôverčivými.

demence


Ale nie sme veľakrát aj my presne takí istí –dôverčiví? Máte deti? Priznajme sa , koľkokrát sme im naleteli na ich výhovorky a výmysly. Prečo ? Pretože aj my chceme veriť, že v tých našich deťoch nie je nič zlé, že nedokážu urobiť podraz, či oklamať človeka. Chceme žiť chvíľku v ilúzii, že to naše dieťa je jednoducho poklad.