Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Nemecko vytvorili systém platieb na obchodovanie s Iránom

Všetci traja nesúhlasili s predchádzajúcim rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa o zrušení dohody z roku 2015, podľa ktorej boli zrušené medzinárodné sankcie voči Iránu. Spojené štáty uviedli, že s Iránom je hrozba "vážnych následkov".
Vytvorením nového platobného kanála so sídlom v Paríži, ktorý spravuje nemecký bankár, sa Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko dúfajú, že spoločnostiam umožnia pokračovať v obchodovaní s Iránom.
Mnohé ďalšie existujúce platobné kanály majú odkazy na USA, čo znamená, že platby do Iránu sú ťažké.

věž

Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva uviedol, že nástroj na podporu obchodných výmen (INSTEX) bol "nový mechanizmus na uľahčenie legitímneho obchodu medzi európskymi subjektmi a Iránom".
Zahraničný tajomník Jeremy Hunt na začiatku povedal, že nový platobný systém by sa vzťahoval len na potraviny, farmaceutiká a spotrebný tovar, ktoré nepodliehajú sankciám.

Ropa, hlavný zdroj devízových zdrojov Iránu, nebude pokrytý.
Veľvyslanectvo USA v Berlíne vo svojom vyhlásení uviedlo: "Ako prezident objasnil, subjekty, ktoré sa naďalej zaoberajú sankčnou činnosťou zahŕňajúcou Irán, môžu mať vážne dôsledky, medzi ktoré môže patriť strata prístupu do amerického finančného systému a schopnosť obchodovať s Spojené štáty alebo spoločnosti v USA. "

Dodal však, že neočakával, že nový systém platieb bude "akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať našu maximálnu ekonomickú tlakovú kampaň" proti Iránu.
V roku 2015 prijal Irán obmedzenie svojho jadrového programu ako výmenu za zrušenie sankcií. Vlani v novembri však USA obnovili všetky sankcie voči Iránu. Biely dom uviedol, že ide o "najsilnejší režim sankcií, ktorý bol vôbec uložený" na Teherán, zameraný na Irán a štáty, ktoré s ním obchodujú.
Vo štvrtok pán Hunt uviedol, že INSTEX bol "súčasťou európskeho úsilia o zachovanie a podporu jadrovej dohody z Iránu" a "zachovanie úľav na sankciách pre Irán."

vlajka

"Je to jasná a praktická demonštrácia, že sme naďalej pevne zaviazali k historickej dohode o jadrovej energii v roku 2015, ktorá sa dotkla Iránu, spoločného komplexného akčného plánu, tak dlho, kým ho Irán bude plne implementovať," dodal.
Povedal, že je potrebné urobiť viac úsilia na to, aby systém fungoval: "To zahŕňa prácu s Iránom na vytvorenie potrebných štruktúr protistrany".
Začiatkom tohto mesiaca EÚ vyhlásila nové sankcie za jednotku iránskej spravodajskej služby a dvoch osôb za údajné atentátne pozemky.
EÚ ich obvinila z pokusov alebo útokov v niekoľkých európskych krajinách. Na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bukurešti pán Hunt povedal, že iránska jadrová dohoda zostáva "ústredným bodom medzinárodného úsilia zastaviť šírenie jadrových zbraní a je kľúčová pre bezpečnosť regiónu".